MAT: Realno do 40.000 otkaza u javnom sektoru

Bez autora
Sep 08 2015

Do kraja 2017. godine je realno da će bez posla u javnom sektoru ostati između 30 i 40 hiljada ljudi, smatraju autori biltena Makroekonosmekanalize i trendovi (MAT).Objašnjavajući kako se došlo do tih cifara, autori MAT-a podsetili su da je sa MMF-om dogovoreno da se ukupan trošak za plate smanji kroz delimično smanjivanje nivoa zarada, a delom kroz otpuštanja u javom sektoru.

Do kraja 2017. godine je realno da će bez posla u javnom sektoru ostati između 30 i 40 hiljada ljudi, smatraju autori biltena Makroekonosmekanalize i trendovi (MAT).

Objašnjavajući kako se došlo do tih cifara, autori MAT-a podsetili su da je sa MMF-om dogovoreno da se ukupan trošak za plate smanji kroz delimično smanjivanje nivoa zarada, a delom kroz otpuštanja u javom sektoru, prenosi Tanjug.

Tada je, podsećaju, dogovoreno da u naredne tri godine bude smanjivano po pet odsto ljudi koji rade za državu. Budući da, bez javnih preduzeća, javni sektor zapošljava oko 500.000 zaposlenih, došlo se do 25.000 godišnje, odnosno ukupno 75.000 do kraja 2017. godine.

Urednik MAT-a Vladimir Vučković, mađutim, kaže da su prve analize pokazale da je ipak realno da bez posla ostane između 30.000 i 40.000 ljudi, jer, kako primećuje, i da država otpusti 250.000 partijskih kadrova, to je najpre nemoguće, a onda i štetno za državu.

"To ipak nisu ćate, već i zaposleni u zdravstvu, obrazovanju, sudstvu, policiji, odbrani", ceni Vučković.

Autor MAT-a Miladin Kovačević podsetio je da je u procesu racionalizacije koji je u toku, doneto nekoliko zakona, da je najvažniji zakon o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru, te da je dobro što taj zakon nije predvideo linearnu redukciju kadrova.

"Svaki organ će nastojati da planira redukciju. Tu bi trebalo voditi računa i o prirodnom odlivu. Ove godine će mnogi koji su stekli uslov otići u penziju, tako da će se kvota možda već tako postići a možda i biti nadmašena", rekao je Kovačević.

Prema njegovim rečima, registar osiguranika pokazuje da za državu radi oko 650.000 ljudi, a najveći segmenti su zdravstvo i obrazovanje, sa više od 130-140.000 zaposlenih.

Slede, dodao je, javna praduzeća, pa komunalna na lokalnom nivou, zatim agencije, regulatorna tela.

"Sve je to javni sektor, dok sama administracija zapošljava oko 65.000 ljudi", rekao je Kovačević.

Autor MAT-a Miroslav Marinković navodi da je visok udeo nenaplativih kredita u Srbiji jozbiljan sistemski rizik za očuvanje ekonomske aktivnosti i ograničava potencijal za ekonomski oporavak.

"Praktično, ograničava banke da kreditiraju, jer imaju averziju prema riziku, a to dovodi do slabe likvidnosti firmi i samih građana", izjavio je autor MAT-a Miroslav Marinković.

Strategija vlade za rešavanje ovog problema, koja je usvojena 13. avgusta, predstavlja, navodi Marinković, sistemski pristup, u tome su učestvovali svi relevantni akteri.

"Zbog budžetskog oraničenja, strategija je predvidela decentralizovani pristup - veću akciju banaka, a daleko manju intervenciju države, odnosno stvaranje regulatornog okvira a ne direklnu novčanu pomoć", navodi Marinković.

Ekonomski analitičar MAT-a Stojan Stamenković kaže da je MMF razgovore o povećanju plata i penzija ipak odložio za sledeći mesec kad se bude konstatovalo da u budžetu za 2016. ima mesta za to.

"Može biti govora o izvesnom pomeranju, ali tek kada se konstatuje da za to postoji mesto u budžetu za sledeću godinu", rekao je Stamenković na predstavljanju novog broja MAT-a u Privrednoj komori Srbije i dodao da se MMF složio da Srbija ima fantastične budžetske rezultate.

Stamenković je podsetio da je za sedam meseci u ovoj godini deficit budžeta iznosio 24 milijarde dinara, dok je prošle godine u istom period iznosio 121 milijardu.

"To je fascinantan rezultat, ali uprkos tome, MMF se nije složio da se sada razgovara o relaksaciji i povećanju plata i penzija, nego će to biti tek prilikom sledeće revizije, kada bude projektovan budžet za 2016. godinu", rekao je on.

MMF je, kako je kazao, odložio razgovore o povećanju plata i penzija za sledeću reviziju, delimično i zbog niske inflacije.

Stamenković je podsetio da su i MMF i NBS procenili da će BDP u ovoj godini biti u plusu za 0,5 odsto, a MAT da će biti 0,6 do jedan odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik